Jak se bránit nákaze koronavirem?
V posledních dnech je koronavirus aktuálním tématem, a to především kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených osob a nyní i prvním nakaženým lidem v Česku. Níže jsme proto sepsali několik rad ohledně hygieny a také pár tipů pro zaměstnavatele.
Koronavirus se přenáší vzduchem z člověka na člověka, pokud jsou v úzkém kontaktu, proto je zapotřebí dodržovat tyto body:
- Vyhýbat se osobám či místům, kde jsou zjevně nemocní.
- Dodržovat základní hygienická pravidla (časté mytí rukou, nejlépe používání dezinfekce).
- Nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí.
- Osoby trpící respiračním onemocněním by měly dodržovat zvýšená pravidla hygieny (při kýchaní a kašlání užívat, pokud možno, jednorázové kapesníky, minimálně si zakrývat pusu rukávem, nikoliv rukou).
- Doplňovat vitamíny např. z ovoce.
Mezi nejčastější příznaky patří dýchací potíže, horečka či kašel. V ohrožení jsou nejvíce osoby, které navštívily postižené oblasti (Čína, Jižní Korea, Írán, čtyři regiony v Itálii).
Neznamená to tedy, že pokud tyto příznaky máte, musíte být automaticky nakaženi. Pokud však tento pocit máte, nebo potřebujete poradit ohledně viru, kontaktujte infolinky
Státního zdravotního ústavu. (
724 810 106; 725 191 367)
Povinnosti na pracovištiKoronavirus způsobuje závažné infekční onemocnění na hranici bezpečnostního rizika a zaměstnavatel tak má povinnost zaměstnance maximálně chránit.
Prvním preventivním opatřením je
neposílat zaměstnance do rizikových oblastí. Pokud se tak stane a zaměstnanec se vrátí s příznaky svědčící o možné nákaze, je zcela oprávněné, aby zaměstnavatel vyzval zaměstnance k
vyšetření u svého ošetřujícího lékaře.
Pakliže zaměstnanec odmítne vyšetření u svého lékaře, má zaměstnavatel možnost mu nařídit
mimořádnou prohlídku u svého poskytovatele pracovnělékařských služeb. Pokud zaměstnanec odmítne i druhou možnost, je třeba dotyčného upozornit, že odmítnutím podrobit se prohlídce porušuje pracovní povinnosti na úseku BOZP a zároveň by mu mohla být uložena pokuta až do výše 10 000,- Kč.
V případě, že byla zaměstnanci nařízena
karanténa, je povinen jí dodržet. Na druhé straně zaměstnanci náleží ze zákona
náhrada mzdy ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku. Po uplynutí lhůty má zaměstnanec nárok na
nemocenské od příslušné OSSZ.
Není-li zaměstnanci nařízena karanténa, zaměstnavatel může uzavřít dohodu o výkonu práce z jiného místa, nejčastěji pak
práce z domova.